Armádní notebook Panasonic Toughbook CF-30

 

Toughbook30 1

 

Raspberry PI je parádní stroj a stále přichází s něčím novým, jeho malá spotřeba je pro mě velice zajímavá. Jedná se o levnou záležitost, ovšem jen v základu, pokud člověk začne přikupovat něco dalšího, cena se vyšplhá astronomicky nahoru a takové řešení už je jen málo zajímavé. Typickým příkladem je notebook Pi-Top, který se mi velmi líbí a plánoval jsem si jej pořídit, cena kompletu je ovšem velmi vysoká, takže jsem se zkusil poohlédnout ještě jinam. Stávající RPI B+ včetně malého displeje si samozřejmě ponechám, dělá svojí práci kvalitně a dobře.

 

Protože s počítačem pracuji rád i venku v týpí nebo v hamace, rád bych něco odolnějšího. Již před mnoha lety jsem v časopise CHIP četl recenzi na notebook vhodný pro armádní použití, moc hezký článek, jen při ceně přes 100 000 Kč není určen pro běžného uživatele. Naštěstí tyto notebooky jsou profesionálně provedeny a vydrží dlouhé roky, takže mě napadlo poohlédnout se, zda se i tyto stroje repasují a nebylo-li by možné podobný získat. A je tomu skutečně tak, repasovaný cca 10 let starý stroj se dá sehnat ani ne za desetinovou cenu nového, což už je opravdu velmi zajímavé.

 

Společnosti Panasonic, Dell a Getac se na odolnost zaměřují a jejich stroje jsou vhodné pro autodiagnostiku, terénní pracovníky, policii, záchranáře, telekomunikace, chemii, biologii i zdravotnictví a samozřejmě také armádu.

 

Toughbook30 2

 

 

 

 Já jsem se rozhodl pro Panasonic, vyrábí jak poloodolné, tak plně odolné modely, zaujal mě typ CF-30, který podle testů vydrží bez problémů déšť, sníh i prach, ostatně např. na youtube jsou k vidění videa, kde tento a podobné modely jsou přejety vozidlem Hummer nebo se s nimi lidé koupají ve sprše a ještě u toho sledují videa. Zajímavý je třeba i CF-19 představující konvertabilní tablet, třicítka je ale odolnější a tu já potřebuji ze všeho nejvíce. Výrobce také své stávající modely inovuje a označuje pěkně jako staré tanky MK1, MK2 atd.

 

Na obrázcích je vidět mohutná konstrukce, která kombinuje kov a tvrdé plasty, tento stroj je zároveň i parádní zbraň a dá se pohodlně držet jako kufřík. Všechny konektory jsou zcela chráněny proti vodě, harddisk je navíc umístěn v odolném pouzdře a dotykový displej je vhodný i pro práci v rukavicích. Tyto stroje splňují armádní normy a normy elektrozařízení proti stříkající vodě, musí v extrémních podmínkách nejen přežít, ale také pracovat. Já osobně jsem zatím zkusil za chodu notebook pořádně polít vodou, fungoval vesele dál a stačilo jen otřít displej...

 

Je samozřejmě nutné si uvědomit, co od notebooku žádám, jeho stáří je něco přes 10 let a ani v tu dobu zrovna neoslňoval výkonem, jeho určení je jiné. Mám k dispozici procesor Intel Core Duo a 2 GB RAM, integrovanou grafickou kartu Intel a 160GB SATA disk. Jsou zde ještě 3 USB porty, VGA a jako zajímanost starý sériový port, snad ještě někde na půdě najdu sériovou myš. Integrovaná wi-fi má skvělý signál a je možné se připojit i přes klasické modemové připojení. Starší baterie vydrží cca 4 hodiny plus jsem dostal jeden kus navíc, který jsem umístil do slotu určeného pro DVD mechaniku. Notebook byl původně určen pro Windows XP nebo Vista, od výrobce jsem jej zakoupil s přednastavenými Windows 7. Vše mě stálo o něco více, než polovinu za řešení postaveném na Raspberry, což je velmi smutné, ale je to tak plus jsem získal nesrovnatelně větší odolnost.

 

Perfektní na celém řešení je to, že stejně jako Raspberry je i tento notebook pouze pasivně chlazen.

 

Ty jsem nahradil Linuxem, nejdříve jsem otestoval Xubuntu a nakonec zůstal u Q4OS postaveném na Debianu, přeci jen na starším stroji běhá svižněji a vydrží o něco déle na baterii. Používám téma velmi věrně napodobující Windows XP, většina uživatelů nepozná, že se jedná o Linux a na druhou stranu je srandovní, když linuxákovi ukazuji správce balíčků Synaptic spuštěný z plochy vypadající jako vypadlé z Windows, posuďte sami níže...

 

 

 

 

Toughbook30 3

 

 

 

Ještě jsem si objednal jednu baterii navíc, přeci jen hodně pracuji venku a věci jako solární nabíjení nejsou pro v našem podnebí zrovna vhodné a druhý harddisk, abych mohl testovat i jiné systémy.

 

Vyzkoušel jsem Slackware ve verzi 14.2 a s doplňkem laptop-mode-tools má stejnou výdrž na baterii jako Debian. Jen překlad některých slackbuildů trvá déle, stejný problém samozřejmě vzniká i s kompilací z Archovského AURu, není to ale nic, co by nešlo překousnout. Také živý systém na USB, který připravuje Eric Hameleers, běhá velmi svižně a po malé úpravě jej často využívám na testy s desktopovým manažerem Window Maker.

 

Distribuce Arch Linux mě velmi příjemně překvapila, její rychlost je s prostředím MATE vynikající i na starším stroji a výdrž baterie ještě o něco překonává Q4OS, ponechal jsem jej tedy na druhém harddisku. Díky perfektní dokumentaci jsem si tento systém parádně vyladil a šlape náramně.

 

Také mě velmi zaujal systém OpenBSD, na akci LinuxDays jsem si užil velmi zajímavý workshop. Bohužel stabilita v grafickém prostředí je na mém Panasonicu mizivá, aplikace se často zasekávaly, takže zůstávám i Linuxu. Jinak jsem však byl velmi spokojen, systém je velmi rychlý a jednoduchý na ovládání, veškeré problémy se mi pomocí dokumentace podařily úspěšně vyřešit - jen na zasekávání aplikací žádná rada nepomohla, třeba se situace v budoucnu změní.

 

Pro zajímavost ještě dodávám hezkou českou recenzi typu CF-31, na který plánuji přejít někdy v budoucnu, stávající řešení mi samozřejmě plně vyhovuje:

 

http://www.zive.cz/clanky/panasonic-toughbook-cf-31-superodolny/sc-3-a-157803/

 

 

Stroj tedy splnil veškerá má očekávání a funguje bezvadně, práce s internetem, kompletní kancelářská agenda, astronomické programy, přehrávání videí i programování, pro práci ve zcela otevřeném prostoru zatím neznám nic lepšího. Své další zkušenosti budu samozřejmě průběžně doplňovat.

 

 

 

Aktuálně prosinec 2016: Jsem moc rád, že se tyto notebooky rozšiřují i do ČR, např. policie města Brna využívá moderní tablety FZ-M1:

http://www.itbiz.cz/zpravicky/pripadova-studie-odolne-tablety-panasonic-u-mestske-policie-brno2

To by mohlo znamenat, že pro Panasonic bude naše republika zajímavější trh a nabídka odolných notebooků se rozšíří.

 

Aktuálně listopad 2017: Stroj funguje stále stejně spolehlivě, jen tak dál. Vedle novějšího modelu CF-31 už zde máme také aktuální CF-20 a CF-33, vypadají opravdu lákavě, jak vidno, výrobce uznává moderní konvertabilní tablety.

Momentálně se zabývám programováním textových her v systému TADS3 a nezapomínám ani na C a C++, zde velmi využiji češtinu ve skutečné příkazové řádce bez grafického prostředí. V Debianu jsem jí zatím včetně problematických znaků ť, ú nebo ů nezprovoznil, parádně však funguje v Archu a Slackware.

Právě Slackware mě zaujal, nyní testuji pracovní stanici bez spuštěných X pouze v terminálu s využitím framebuffer aplikací, zde parádně rozchodím „grafický“ links nebo netsurf, s nimi vůbec není problém prohlížet moderní web, přehrávat videa včetně youtube lze pomocí mplayer nebo cvlc, procesor Worgrinder dokáže nahradit LO Writer, ještě doladit tabulky a nic více není potřeba – právě tabulkový procesor a nejen to by mohl zastat zajímavý Emacs, na který se vrhnu vzápětí. No a časem bych si rád vytvořil nějaké moderní ncurses aplikace, které by se hodily stejně jako v době DOSu.

 

Notebook jsem vyzkoušel i v opravdu divokém počasí, poslední den měsíce listopadu pořádně nasněžilo a hnedle druhý den obleva. Stroj jsem vzal do přírody a mokrým sněhem spojeným s deštěm jsem si vyšlápnul na nedaleký kopec, notebooku nevadí déšť, sníh, válení se v závějích ani padající jehličí, to je paráda.

 

Aktuálně září 2018 - notebook stále parádně funguje, pro programování v C, C++, Pythonu, TADS a PHP jsem se nakonec rozhodl rozšířit paměť na 4 GB RAM. Mým primárním operačním systémem se stal Arch Linux, čerstvé programy jsou opravdu nakažlivé a množství snadno instalovatelného software mě plně vyhovuje. Momentálně pracuji s Emacsem a testuji jej i jako velmi zajímavý okenní manažer EXWM parádně popsaný na wiki Archu. Emacs je opravdu velmi nenáročný a pro mé potřeby plně využitelný jako vývjářské IDE plus mohu jej využít i na minipočítačích. Je mi sympatické, že v Archu si bez problémů nastavím češtinu v příkazové řádce a tento editor poskytuje téměř stejný komfort v terminálu jako v GUI, to je u RPi velmi důležité.

 

 

TB na kopci

 A odolný notebook samozřejmě nestál stranou zájmu ani u koní, Paleček nejen, že rád poslouchá hudbu, ale také olizuje jehličí:

TB olizovan Paleckem