Lukostřelba

 

 

Ja Palecek a ind luk

 Jezdit na koni s lukem není žádná sranda, klobouk dolů před tím, kdo toto ovládá

 

Lukostřelba je skvělá zábava a parádní sport jako každý jiný, k mému současnému stylu také skvěle sedne. Moderní kladkové luky nejsou pro mě, já raději klasiku a instinktivní střelbu. Začínal jsem s klasickým laminátovým reflexním lukem Alex s nátahem 15 liber a mám jej dodnes, plně dostačuje a pro začátečníka je ideální, právě díky relativně nízké síle nátahu nezačnou bolet ruce tak brzy.

 

Jeden lukař v naší zemi ovšem vyrábí přímo luky indiánské, zajel jsem se podívat a prostě nešlo odolat. Šlachové luky zdobené koňskými žíněmi vypadají moc zajímavě a střelba z nich je úplně jiná, než s mého klasického Alexe. Indiáni ze stepí používali tyto zbraně co nejkratší, aby nebylo obtížné střílet z koně, já jsem si i z tohoto důvodu vybral přesně metrový ratanový šlachový luk a jsem s ním dodnes velmi spokojen. Nátah 25 liber už je docela síla, při častém střílení ruka docela bolí a také doporučuji koženou ochranu předloktí, protože pokud luk "kopne", je to sakra znát. Šlachy také pracují, takže postupem času se nátah může zvýšit. Také práce s tětivou je odlišná, z laminátového Alexe jí není nutné sundavat, čemuž jsem z počátku sám nevěřil, ale skutečně je tomu tak, zde po každém výstřelu ano, protože luk stále pracuje. Také je vhodné jej i šípy promáznout včelím voskem, starosti jsou tedy větší.

 

 

Lukostelba Palecek Typi 2

Palečkovi už drnčení tětivy nevadí

 

 

Pro Alex používám šípy 70cm dlouhé, u mého nového prcka jen 50ky. Ty ovšem létají jak vítr...

 

Babička mi vyrobila i parádní dvoudílný toulec, takže mohu nosit luk i šípy přehozené přes záda v oddělených spojených pochvách a nic z toho nepřekáží ani při jízdě na koni. I tohle měli indiáni perfektně vymyšlené...

 

Všem zájemcům o lukostřelbu tyto luky vřele doporučuji alespoň vyzkoušet, jsou dost odlišné od mongolských či středověkých. U střelby opravdu nemá smysl moc myslet, rychle natáhnout a vypustit je to, co mě baví. Ostatně hlavně u dnešního sportu je nutný přesný výstřel, indiáni, ale určitě i mongolové a středověcí válečníci a lovci zasypali cíl mnoha šípy v co nejkratším čase, což si člověk při tomto stylu střelby uvědomí velmi rychle. Na mongolský luk se také časem chystám, je minimálně stejně zajímavý jako ten indiánský a některé kusy vypadají opravdu nádherně.

 

Indiansky prstoklad

 Zde jsem zkusil prstoklad na svém stávajícím luku Alex tak jak mi jej ukázal výrobce luku indiánského