Indiánská znaková řeč
Výborně, je fuk, kdo jsem, ale vždy rozumím
Navštívil jsem přednášku Karla Redlicha o indiánské znakové řeči. Tato forma komunikace má obrovskou výhodu, neboť je velmi podobná na celém světě, indiánské kmeny jí měly ještě jednotnější a bez potíží si rozuměl např. černonožec s arapahem, šajenem i třeba hidatsou, což je paráda, proč se učit takové množství řečí, když mohu použít posunky.
Dříve jsem si myslel, že šlo předat jen jednoduché informace, ale to jsem se mýlil - tato řeč je velmi komplexní a jak vidím u přednášek pro neslyšící, má stejnou slovní zásobu jako řeč mluvená. Došlo i na piktogramy, hezký příběh je hned pod tímto odstavcem.
Pro zájemce doporučuji podívat se na internet, autoři Garrick Mallery, Thomas H. Gallaudet, William Tomkins, J. E. Davis nebo i známý skaut Seton podávají přesnější informace.
Lektor zastává zajímavý názor, že indiáni mohou být původem slované, když se juknu na beringův průliv mezi ruskem a aljaškou, může to být pravda. Historii píší vítězové a ohledně dějin ruska asi nemáme zrovna přesné informace, pro zájemce doporučuji např. dílo A. Horáka nebo Nikolaje Levašova.
Úkoly na toto téma nás samozřejmě čekají i o letních táborech.